دوشنبه , جدی ۲۷ ۱۴۰۰
enfa
Home / dari test / سومین فیستیوال بتاریخ پنجم ماه جون رسماً افتتاح گردید (Livadijsky) در شهر زیبای یالتا تحت نام (کلمه بزرگ روسی) به رهبری و سازماندهی مجلس سنای فدراسیون روسیه

سومین فیستیوال بتاریخ پنجم ماه جون رسماً افتتاح گردید (Livadijsky) در شهر زیبای یالتا تحت نام (کلمه بزرگ روسی) به رهبری و سازماندهی مجلس سنای فدراسیون روسیه

سومین فیستیوال (Livadijsky) در شهر زیبای یالتا تحت نام (کلمه بزرگ روسی) به رهبری و سازماندهی مجلس سنای فدراسیون روسیه بتاریخ پنجم ماه جون رسماً افتتاح گردید.

در این گردهمایی رئیس مجلس سنای فدراسیون روسیه (ولانتینا ایوانونه متوینکه)، اعضای پارلمان، اعضای مجلس سنا، بعضی از اعضای کابینه دولت روسیه، شخصیت های فرهنگی و کلتوری، زبان شناسان اکادمی علوم روسیه، مهمانان و مسؤلان اموزش زبان روسی از ۶۰ کشور دُنیا منجمله کشور عزیز ما افغانستان اشتراک ورزیده بودند. نمایندگی کشور ما را در این گردهمایی با شکوه داکتر تمیم اخلاص ریٔس انجمن همکاری با جوانان افغانستان و معاون کورس های لسان روسی (جوانان کشور) به عهده داشت. مهم ترین موضوعات این همایش را پُشتیبانی ورُشد زبان روسی و همچنان اهمیت زبان روسی در پروسه های همگرایی کلتوری و فرهنگی با کشور های منطقه و جهان تشکیل میداد. مراسم افتتاحیه این همایش با سخنرانی ریٔس مجلس سنای روسیه (ولانتینا ایوانونه متوینکه) همراه بود. ریٔس مجلس سنا در سخنرانی خویش اظهار کرد: زبان روسی ما امروزه در تمام شاخه های علوم و زندگی اجتماعی ما وارد شده و در تمام ساحات هم در داخل و هم در خارج از فدراسیون روسیه تأثیر گزار است و این همایش با هدف ارایه کردن جدیدترین پژوهش ها، تحقیقات و چالش ها در عرصه زبان روسی و ترویج زبان وادبیات روسی در سراسر جهان برگزار می شود). به تعقیب سخنرانان و اشتراک کننده گان این همایش راجع به اهمیت و رول زبان روسی در رُشد روابط کلتوری، فرهنگی و علمی با کشور های مشترک المنافع و همکاری های بشر دوستانه سخنرانی کردند. انها هر کدام تأکید کردند که رُشد و تکامل زبان به انسان این فُرصت را داده است تا او تجربیات و آموخته های خود را به نسل های آینده منتقل کند و از این راه به تراکم فرهنگی و گُسترش ان یاری رساند.

رُشد ابزار و ساخته های انسان بدست نسل های آینده، در ساحه انتقال مواریث از راه زبان است، پس بزرگترین فایٔده کلمات پس از توسعه فکر، آموزش و پرورش است، که انتقال میراث بشری را ممکن میسازد، و بدین سان بیجا نخواهد بود اگر گفته شود مدنیت مدیون آموزش و پرورش است. یکی از سخنرانان چنین فرمود (هر زبانی معرف تجارب گذشتگان است و طرز فکر و ذوق و سلیقه هر ملتی در ان منعکس می باشد و با شناخت ان می توان به خصوصیات فرهنگ و تمدن یک ملت پی بُرد). یک موضوع مهم دیگر که در این همایش بالای ان بحث صورت گرفت، پشتیبانی، رُشد و توسعه زبان روسی در کشور های خارج از روسیه بود، در این مورد نماینده گان و مهمانان که از شصت کشور جهان تشریف آورده بودند راجع به توسعه و اموزش زبان روسی در کشور های ایشان صحبت کردند. محترم داکتر تمیم اخلاص ریٔس انجمن همکاری با جوانان  در میز مدور تحت نام (زبان روسی: جنبه های آموزشی و حقوقی) اشتراک و سخنرانی نمود، نا گفته نماند که این میز مدور از طرف مشهور ترین اکادمیسن روسیه در عرصه زبان شناسی خانم (ویربیسکیه لودمیلا الکسیونه) که همزمان رئیس اکادمی اموزش و پرورش میباشد پیش برده مى شد. محترم داکتر تمیم اخلاص در بخشی از سخنرانی خویش چنین اظهار نظر کردند:(ما تقریبا ۳۳ سال پیش کورس های زبان روسی را به کمک و رهبری خستگی ناپذیر سید کمال حیدری رئیس کورس های زبان روسی (جوانان ما) ایجاد کردیم. در روز اول خوب به یاد داریم که این کورس ها را از سه دانش اموز شروع کردیم و حالا به فضل و مهربانی خداوند بزرگ به ده ها جوان کشور در مراکز آموزشی کورس های ما در شهر کابل و ولایت های هرات باستان و مزارشریف مصروف اموزش زبان روسی میباشند. ما در پروسه آموزش زبان روسی مشکلاتی هم داریم مانند کمبود مواد درسی وعدم متخصصین مجرب آموزش زبان روسی اما به هر حالت ما با این چالش ها در مبارزه هستیم و انشآلله که پیروز خواهیم شد. وی در جریان سخنرانی خویش اضافه کرد:(آموزش زبان روسی از اهمیتی خاصی برای کشور ما برخوردار است چون زبان روسی در اکثر کشور های همسایه و منطقه مروج است و افغانستان با این کشور ها روابط خوب اقتصادی، فرهنگی و کلتوری دارد بنأ برای همگرایی با کشور هاى منطقه زبان روسی یک ضرورت مهم است). این همایش با پروگرام های خاصی فرهنگی و کلتوری برای مهمانان خاتمه یافت.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *